Velitelství
1. československé smíšené letecké divize se rozhodlo uskutečnit průzkum letiště Praha- Kbely. Sověti zapůjčili dva letouny Pe-2FT
i s osádkami, ale velitelem letu 9. května 1945 byl určen šturman divize pplk. František Rypl a ten se tak stal prvním československým zahraničním letcem, který přistál v Praze. Ten svojí pilotní dráhu zahájil v roce 1932 jako důstojník letectva. V roce 1937 v hodnosti kapitána velel Četnické letecké hlídce v Hradci Králové. Z toho období je snímek vpravo nahoře. Do odboje se dostal tvz. „ jižní cestou“ a v Anglii byl velitelem B-letky 310 čs. stíhací perutě, V Bitvě o Britániii pravděpodobně sestřelil Me-109. Po různých neletových funkcích působil jako pilot na Beafighterech u 307. polské noční perutě.Tam měl havárii , při níž se těžce zranil. Na vlastní žádost odešel do SSSR, kde se stal šturmanem 1. československé smíšené letecké divize a v říjnu 1944 byl povýšen na podplukovníka. Válečné úsilí zakončil právě tím letem 9. 5. 1945 do Prahy.
Petljakov Pe-2FT byl třímístný, dvoumotorový bombardér a bitevník s kovovou kostrou pokrytou duralovými plechy, který byl nasazen do bojové služby v roce 1943. Bylo vyrobeno 11 427 všech verzí Pe-2. Nabízíme pohled do intriéru kabiny.