312. československá stíhací peruť
NON MULTI SED MULTA


Založení v pořadí druhé československé stíhací perutě se datuje 5. 9. 1940 na letišti Duxford, odkud se záhy jednotka přemístnila na letiště Speke u Liverpoolu. Přeškolení na letouny Hawker Hurricane Mk. I., netrvalo dlouho, protože piloti byli vesměs ostřílení "rváči" z francouzské kampaně. Velení bylo zdvojeno, přičemž naši stranu zastupoval Slovák S/Ldr. Ján Ambruš a britskou S/Ldr. Frank Tyson.

8. 10. 1940 zaznamenal tříčlenný roj třistadvanáctky ve složení F/Lt. Gillam , P/O Vašátko a Sgt. Stehlík první sestřel německého Ju 88. Následovaly další úspěchy, ale bohužel i ztráty a omyly. Koncem roku 1940 převzal velení perutě S/Ldr. Evžen Čížek a hlavní činností byla ochrana konvojů. Ve velení perutě se postupně vystřídali S/Ldr. Jan Klán a S/Ldr. Alois Vašátko, kdy posledně jmenovaný vodil peruť až do založení československého stíhacího wingu, kde nastoupil ve funkci Wing Commandara, jako první velitel této vyšší letecké jednotky.

Rok 1941 byl ve znamení doprovodů bombardérů nad severní Francii, kde se piloti na tehdy již zastaralých Hurricanech utkávali z mnohem lépe vyzbrojeným protivníkem. Přesto se však rvali statečně, a proto je na místě se zmínit o P/O Otmaru Kučerovi, který tehdy vybojoval několik vzdušných vítězství.

Koncem roku 1941 bylo ve Skotsku uskutečněno přezbrojení na tehdy standardní stíhačku R.A.F. Supermarine Spitfire Mk VB. Od poloviny roku 1942 peruť operovala již v rámci československého stíhacího wingu.

Do konce války činilo celkové skóre třistadvanáctky 14 jistých, 9 pravděpodobných a 16 poškozených protivníků Luftwaffe.

Velitelé perutě:
S/Ldr. Ján Ambruš12. 9. 1940 - 12.12. 1940
S/Ldr. Frank H. Tyson5. 9. 1940 - 1. 4. 1941
S/Ldr. Evžen Čížek (padl)12. 12. 1940 - 27. 5. 1941
S/Ldr. Jan Klán27. 5. 1941 - 5. 6. 1941
S/Ldr. Alois Vašátko (padl)5. 6. 1941 - 30. 5. 1942
S/Ldr. Jan Čermák30. 5. 1942 - 1. 1. 1943
S/Ldr. Tomáš Vybíral1. 1. 1943 - 1. 11. 1943
S/Ldr. František Vancl, DFC1. 11. 1943 - 15. 5. 1944
S/Ldr. Jaroslav Hlaďo, DFC 15. 5. 1944 - 15.11. 1944
S/Ldr. Václav Šlouf, DFC15.11. 1944 - 19. 4. 1945
S/Ldr. Hugo Hrbáček, DFC19. 4. 1945 - ČSR



Stránky jsou optimalizovány pro Internet Explorer 5.0 a vyšší a pro rozlišení 800 x 600 a vyšší
Webmaster: Jan Hammer