310. československá stíhací peruť
WE FIGHT TO REBUILD


Vznik perutě se datuje na 10. 7. 1940, kdy po krátké karanténě byl personál zařazen pod velitelství 12. stíhací skupiny Fighter Command na letišti Duxford. Tam neprodleně českoslovenští letci zahájili bojový výcvik na britských strojích. Naším velícím důstojníkem se stal S/Ldr. Alexander Hess a britskou stranu zastupoval S/Ldr.George D. M. Blackwood pro lehčí komunikaci s naváděcími stanicemi.

Třistadesítka byla uznána bojeschopnou 17. 8. 1940, byla vyzbrojena letouny Hawker Hurricane Mk. I. a zasáhla do bojů nad jižní Anglií v slavné "Bitvě o Británii", kdy operovala v rámci prvního stíhacího wingu pod velením legendárního anglického beznohého stihače S/Ldr. Douglase R. S. Badera. V letecké bitvě , která se rozpoutala nad jižní Anglií a nad Londýnem, si peruť připsala nejvíce vzdušných vítězství. Její skóre do konce října 1940 činilo 40 a 1/2 jistých, 11 pravděpodobných a 6 poškozených strojů Luftwaffe. Smutné bylo, že v "Bitvě o Británii" padli v radách 310. perutě 4 piloti.

Po neúspěchu denní ofenzívy se Luftwaffe začala soustředit na noční útoky proti britským městům, a proto i 310. peruť byla převedena na noční létání, ovšem bez valnějších úspěchů. Došlo také ke změně ve velení. S/Ldr. Hesse vystřídal S/Ldr. František Weber a S/Ldr. Jerrard J. Jefferies-Latimer, DFC., dubloval za Angličany. Také ve výzbroji došlo k výměně Hurricanů Mk.I. za výkonnější Mk. IIA. Do poloviny roku 1941 bylo hlavní náplní perutě hlídkování nad konvoji. Potom byla peruť stažena do Skotska, kde došlo k přezbrojení na na stíhačky Supermarine Spitfire Mk. IIA. a vzápětí na vylepšenou verzi Mk. VB. Kompletní přezbrojení bylo dokončeno 31. 12. 1941 a třistadesítka byla zařazena do operační oblasti 10. skupiny Fighter Command na jih Anglie, kde prováděla známé "Convoy Patrols". Při těchto akcích dosáhli piloti perutě jen jediného sestřelu.

Dnem 7. 4. 1942 se stal velitelem perutě S/Ldr. František Doležal, DFC, který byl se jménem třistadesítky, až na krátké působení u 19. perutě, nerozlučně spojen. 8. 5. 1942 se 310. čs. peruť stala jednou ze tří perutí nově vzniklého československého wingu se základnou v Exeteru a dál operovala s ostatními československými perutěmi společně (viz. čs. stíhací wing), až do úplného konce války.

Během své pětileté válečné historie, drží 310. čs. stíhací peruť několik primátů. Byla to jednotka, která nejdéle působila ve svazku RAF a z našich perutí zaznamenala největší skóre v počtu sestřelených nepřátelských letadel, což činilo 54 a 1/2 jistých plus 4 střely V-1, 20 sestřelů pravděpodobných a 32 poškozených nepřátel. Bohužel tyto úspěchy byly zaplaceny smrtí 31 pilotů.

Velitelé perutě:
S/Ldr Alexander Hess, DFC
velení: 12. 7. 1940 - 28. 2. 1941
Služba u jiných perutí RAF: -
Počet vzdušných vítězství: 2 - 0 - 1
(J: Bf 109 , Do 17, Pš: Bf 109)

S/Ldr George D. M. Blackwood
velení: 12. 7. 1940 - 1. 1. 1941
Služba u jiných perutí RAF: -
Počet vzdušných vítězství: 1 - 0 - 0,33
(J: Do 17, Pš: Ju 88)
Foto: Jiří Rajlich - Na nebi hrdého Albionu (1. díl)

S/Ldr Jerrard J. Jefferies - Latimer, DFC
velení: 1. 1. 1941 - 7. 7. 1941
služba: 12. 7. 1940 - 7. 7. 1940
Služba u jiných perutí RAF: 85,
106 (Bomber Command)

Počet vzdušných vítězství: 6,5 - 1 - 1,5
(u 310.: 5,5 - 1 - 1,5; J: 4,5 Do 17, Bf 110, Pr: Ju 88, Pš: Bf 110, 0,5 Ju 88)
Foto: Jiří Rajlich - Na nebi hrdého Albionu (1. díl)

S/Ldr František Weber
28. 2. 1941 - 7. 4. 1942
Služba u jiných perutí RAF: 145
Počet vzdušných vítězství: 0
Foto: Jiří Rajlich - 310. peruť

S/Ldr František Doležal, DFC
velení: 7. 4. 1942 - 15. 1. 1943
služba: 6. 8. 1940 - 27. 8. 1940
a 29. 10. 1940 - 15. 1. 1943
Služba u jiných perutí RAF: 19, Čs. wing
Počet vzdušných vítězství: 3,9 - 3,33 - 0
(u 310.: 0,5 - 1 - 2; J: 0,5 Bf 109, Pr: Do 217, Pš: 2 Fw 190)
Foto: František Fajtl - Létal jsem s Třistatřináckou

S/Ldr Emil Foit, DFC
velení: 15. 1. 1943 - 13. 1. 1944
služba: 22. 10. 1940 - 15. 11. 1942
a 15. 1. 1943 - 13. 1. 1944
Služba u jiných perutí RAF: 85
Počet vzdušných vítězství: 2,5 - 0 - 4,25
(J: 0,5 Ju 88, 2 Fw 190, Pš: 3 Do 217, 0,25 Ju 88, Fw 190)
Foto: Jiří Rajlich - 310. peruť

S/Ldr Hugo Hrbacek, DFC
velení: 13. 1. 1944 - 21. 5. 1944
služba: 12. 5. 1942 - 15. 10. 1943
a 13. 1. 1944 - 21. 5. 1944
Služba u jiných perutí RAF: 312
Počet vzdušných vítězství: 0 - 0 - 1
(Pš: Fw 190)
Foto: Jiří Rajlich a Jiří Sehnal - Stíhači nad Kanálem

S/Ldr Václav Raba
velení: 21. 5. 1944 - 15. 9. 1944
služba: 15. 4. 1944 - 15. 9. 1944
Služba u jiných perutí RAF: 247, 501, 313
Počet vzdušných vítězství: 0
Foto: Jiří Rajlich - Na nebi hrdého Albionu (3.díl)

S/Ldr Jiří Hartman, DFC
velení: 15. 9. 1944 - ČSR
služba: 6. 8. 1940 - 27. 9. 1940,
12. 6. 1942 - 1. 6. 1943
a 15. 10. 1943 - ČSR
Služba u jiných perutí RAF: 312, 607, 111
Počet vzdušných vítězství: 0 - 0 - 1
(Pš: Bf 110)
Foto: Jiří Rajlich, Jiří Sehnal - Stíhači nad Kanálem

 



Stránky jsou optimalizovány pro Internet Explorer 5.0 a vyšší a pro rozlišení 800 x 600 a vyšší
Webmaster: Jan Hammer